SALE: use coupon code PORTO to save 30%

Be the First to Know

Sign up for newsletter today.

0szt.

Nie masz przedmiotów w koszyku.

Product was successfully added to your shopping cart.

Konserwacja zadaszenia aluminiowego

01. Konserwacja

Konstrukcje aluminiowe w postaci zadaszeń, ogrodów zimowych czy wiat garażowych to efektowna i wyjątkowo funkcjonalna dekoracja dla domów i ogrodów. Konstrukcje aluminiowo-szklane czy aluminiowo-poliwęglanowe tak samo jak każde inne konstrukcje wymagają pielęgnacji i regularnej konserwacji. Sprawi to, że konstrukcja nie straci swych walorów estetycznych oraz będzie służyć przez długie lata.

Gdy nadchodzi sezon letni

Bezpośrednio po zakończeniu sezonu zimowego warto od razu rozpocząć prace konserwacyjne. Gdy śnieg już stopniał należy z poszycia dachu usunąć wszelkie pozostałości organiczne i nieorganiczne, które nagromadziły schyłkiem jesieni oraz zimą. Należy również sprawdzić drożność rynien oraz odpływów. Regularnie nie czyszczona rynna może doprowadzić do zatkania odpływu w dławika spustu wody, a co za tym idzie problemów z odprowadzaniem deszczówki przy intensywnych opadach.

Konserwacja elementów zadaszenia - Alugardens.com

Do mycia zaleca się stosowanie delikatnych środków myjących, zarówno pod kątem detergentów, jak i miękkich ściereczek oraz gąbek. Doskonale w roli czyszczącej spiszą się środki używane przy konserwacji pojazdów. Większość tych środków opartych zostało o technologię aktywnej piany, ale przydadzą się również szeroko pojęte żele i płyny do konserwacji uszczelek oraz elementów plastikowych. Nie powinno się natomiast stosować substancji o odczynie silnie kwaśnym oraz rozpuszczalników opartych o benzyny, alkohol, aceton czy naftę, które mogą wpłynąć na kształt i kolor mytych powierzchni. W przypadku trudniejszych zabrudzeń nie wolno również stosować ostrych narzędzi oraz past ściernych jak proszki do czyszczenia czy pasta bhp, gdyż te mogą zarysować lub znacząco uszkodzić mytą powierzchnię. Prac konserwacyjnych nie należy wykonywać przy wyjątkowo wysokich temperaturach oraz zbyt silnym nasłonecznieniu, ponieważ może to wpłynąć czyszczone powierzchnie.

Jeśli zabudowa wyposażona jest w urządzenia elektryczne i/lub elektroniczne, należy upewnić się czy środek, który zostanie zastosowany do mycia wchodzi w reakcję z instalacją. W czyszczeniu przełączników oraz styków elektrycznych polecane są spraye kontaktowe, które łagodnie czyszczą dodatkowo poprawiając przewodność na stykach. Przygotowując się do czyszczenia i konserwacji okolic urządzeń elektrycznych i/lub elektronicznych należy zachować najwyższą ostrożność i odpowiednio zabezpieczyć przed dostępem środków czyszczących do środka urządzenia.

W większości przypadków, aby oczyścić dach wystarczy tylko strumień wody. Mocno zabrudzone powierzchnie należy czyścić łagodnym detergentem. Podczas mycia powierzchni profili użyć czystej gąbki lub miękkiej szmatki. Do mycia ścian, drzwi oraz okien należy postępować podobnie jak w przypadku dachu oraz profili.

Konserwacja elementów zadaszenia - Alugardens.com

Drugą opcją są wspomniane wcześniej środki oparte o system aktywnej piany. Środki taki należy zazwyczaj nanieść na powierzchnię i poczekać chwilę, aby piana zareagowała z brudem. Następnie brud należy usunąć miękką gąbką lub szmatką z mikrofibry.

Aby uzyskać niezwykły efekt połysku, do elementów szklanych oraz poliwęglanowych można użyć pasty oraz żele nabłyszczające używane zazwyczaj do reflektorów samochodowych. Podobnie można nadać połysk konstrukcji, stosując środki „na wysoki połysk”. Środki takie nie tylko nadają miły oku połysk, ale również tworzą na nich delikatną warstwę ochronną.

Cały rok w formie

Prace czyszcząco-konserwacyjne należy wykonywać co najmniej dwa razy do roku – przed rozpoczęciem i po zakończeniu sezonu. Pozwoli to cieszyć się zabudową aluminiową przez lata zachowując cały czas jej świeżość i nie zmieniony kształt.

Konserwacja to nie tylko czystość

Po wyczyszczeniu zabudowy zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz warto zadbać o mniej oczywiste elementy. Jeżeli w zabudowie używane są zawiasy warto nasmarować je smarem silikonowym. Smar ten ma dużo większą wytrzymałość niż oliwa i dużo lepszy wygląd niż klasyczne smary. W przeciwieństwie do stosowania olejów, smar silikonowy nie cieknie po całej elewacji tylko utrzymuje się w miejscu.

Konserwacja elementów zadaszenia - Alugardens.com

Gdy pod zadaszeniem występują ściany i drzwi, a wiadomo że zabudowa będzie użytkowana również zimą, należy pomyśleć o niskich temperaturach. W przypadku występowania gumowych lub silikonowych uszczelek, ale również przy okazji torów wodzących ściany ruchome można zastosować wazelinę techniczną. Taki rodzaj konserwacji zapewni lżejsze prowadzenie i obsługę ścian ruchomych oraz drzwi, ale również uniemożliwi przymarzanie elementów do obudowy zadaszenia zimą.

Nie tylko zadaszenie

Chcąc dobrze zakonserwować i przygotować zabudowę aluminiową warto zadbać również o podłoże, na którym zadaszenie zostało wzniesione. Kluczowe stają się gnieżdżące owady oraz małe zwierzęta, ale równie istotne może się stać estetyka podłoża. W przypadku czyszczenia i konserwacji podłoża należy zadbać o dostateczne zabezpieczenie powierzchni zadaszenia. Ważne jest to szczególnie wtedy, gdy używane środki mogłyby wpłynąć na kolor lub kształt elementów zabudowy.

02. Bezpieczeństwo użytkowania

Kilka słów o bezpieczeństwie nigdy nie zaszkodzi. Wszelkie materiały użyte przy budowie zadaszenia są i muszą być bezpieczne. To samo tyczy się materiałów montażowych, które stabilizują każde zadaszenie oraz zapewniają gwarancją pewny chwyt w podłożu. Bezpieczeństwo pod zadaszeniem opiera się więc w dużej mierze o montaż oraz późniejsze prawidłowe użytkowanie.

Montaż zadaszenia

Do każdego zadaszenia dołączana jest instrukcja montażu i użytkowania. Dzięki podręcznikowi instalacji można dokonać samodzielnie bez większego problemu. Należy jednak zachować wyjątkową ostrożność podczas montażu ze względu wielkość elementów, ich ciężar oraz precyzję dopasowania poszczególnych części do siebie. Nie dopasowane lub źle dopasowane do siebie części może doprowadzić do uszkodzenia całości lub części zadaszenia, a co za tym idzie szkody dla osób użytkujących zabudowę.

Konserwacja elementów zadaszenia - Alugardens.com

Istnieje również druga opcja montażu i obejmuje wykwalifikowaną ekipę monterów, która szybko i precyzyjnie złoży, zamontuje oraz przytwierdzi każdy z wybranych zestawów zadaszenia. W montaż zadaszenia wchodzą wszelkie elementy dodatkowe związane z udogodnieniami rozszerzającymi możliwości zabudowy takie jak oświetlenie, ogrzewanie czy sterowane elektrycznie markizy.

Urządzenia elektryczne

Rozliczne urządzenia elektryczne i elektroniczne poprawiają komfort, ale również usprawniają użytkowanie każdego zadaszenia. Oświetlenie LED montowane jest zazwyczaj w krokwiach od spodu zadaszenia. Mimo posiadania uszczelek, nie powinno być narażane na bezpośredni strumień wody. Podobnie rzecz ma się w przodku paneli grzewczych. Przed dokonaniem jakichkolwiek prac konserwacyjnych należy sprawdzić poziom bezpieczeństwa zapewniany przez urządzenie oraz dostatecznie dobrze je zabezpieczyć przed dostaniem się środków czyszczących do środka urządzenia.

Ochrona przed wiatrem

Silne burze czy wichury mogą mieć wpływ nie tylko na plany rekreacyjne, ale również na miejsce tej rekreacji. Zadaszenia, a szczególnie ogrody zimowe oferują wykorzystanie przestrzeni oranżerii przez cały rok, chroniąc przed niekorzystną aurą. Należy jednak pamiętać, aby przedsięwziąć pewne środki ostrożności, które uchronią zabudowę przed uszkodzeniem czy zniszczeniem, a przede wszystkim osoby z niej korzystające przed skutkami takiego wypadku.

Konserwacja elementów zadaszenia - Alugardens.com

Aby zapobiec uszkodzeniom oraz zniszczeniu zadaszeń zamkniętych oraz ogrodów zimowych należy zadbać, aby wszystkie drzwi oraz okna na czas niepewnej pogody były zawsze dostatecznie zabezpieczone lub zamknięte. W przypadku zastosowania system ścian przesuwnych, przed efektem „trzaskania” można uchronić się stosując profile antyprzeciągowe, które uszczelnią przestrzeń pomiędzy kolejnymi segmentami ścian. Systemy drzwi przesuwnych zostały wyposażone w stosowne uszczelki oraz zamki, które pomogą zamknąć przestrzeń pod zadaszeniem na czas burzy czy wichury. Podobnie rzecz ma się do systemów ścian stałych. Nie należy również manipulować elementami ruchomymi ścian i drzwi przy silnym wietrze!

Ochrona przed śniegiem

Zimą, podobnie do zadaszeń zwykłych budynków, nie należy dopuszczać do nadmiernego gromadzenia się zbyt dużych ilości śniegu. Waga śniegu zależy od czasu jego zalegania oraz poziomu zawilgocenia. Przy warstwie 10 cm pokrywy waga może się wahać od 20kg/m2 świeżego śniegu, do nawet 90kg/m2 przy śniegu topniejącym. Szczególnie narażone stają się więc zadaszenia o dużej powierzchni. Wytrzymałość dachu z poliwęglanu komorowego oraz szkła bezpiecznego zapewniają bezpieczny nacisk równy 65kg/m2 dlatego właśnie usuwanie gromadzącego śniegu jest tak ważne.

Chcąc uniknąć przeciążenia powierzchni zadaszenia, śnieg należy usuwać symetrycznie z obu stron. Pod żadnym pozorem nie wolno podgrzewać śniegu od spodu zadaszenia. Topiony śnieg zwiększa swoją wagę nawet czterokrotnie!

Wysoka i niska temperatura

Kolejną ważną składową bezpiecznego użytkowania zadaszeń aluminiowych stają się wszelkie urządzenia i instalacje w postaci rusztów, opiekaczy, ale również systemów grzewczych. Planując kuchnię letnią pod zadaszeniem aluminiowym, warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenia chroniące konstrukcję oraz użytkowników. Wszelkie odprowadzenia spalin powinny być odpowiednio odizolowane od elementów zadaszenia, aby uniknąć ich uszkodzenia lub zniszczenia.

Kiedy zadaszenie ma być użytkowane poza sezonem letnim, stosując do ogrzewania grzejniki gazowe należy zachować ostrożność i bezpieczną odległość od poszczególnych fragmentów zadaszenia, które mogłoby zostać narażone na uszkodzenia lub zniszczenie. Wysoka temperatura może bardzo szybko stopić płyty poliwęglanowe. Duża różnica temperatury może również spowodować pękanie szkła bezpiecznego, zwłaszcza wtedy, gdy ogrzewana powierzchnia wystawiona jest z jednej strony na silny mróz.

Konserwacja elementów zadaszenia - Alugardens.com

Wszelkiego rodzaju podzespoły aluminiowe narażone na wysoką temperaturę również mogą się odkształcić i zmienić kolor. Takie uszkodzenie może mieć krytyczny wpływ na stabilność i wytrzymałość całego zadaszenia.

03. Utylizacja

Symbol zamieszczony w podręczniku użytkownika oraz na opakowaniach oznacza, że żaden materiał produktu, części składowych lub opakowania nie może być traktowany jako odpad domowy. Urządzenia elektryczne należy usuwać przez centrum recyklingu, które zajmują się elektroniką oraz urządzeniami elektrycznymi w UE i innych krajach europejskich, które stosują oddzielne mechanizmy zbierania i utylizacji zużytych urządzeń elektronicznych i elektrycznych. Utylizując sprzęt we właściwy sposób pomożesz uniknąć ewentualnego zagrożenia dla środowiska i zdrowia publicznego, które mogłoby być spowodowane niewłaściwą obsługą wyrzucanego sprzętu. Recykling materiałów przyczynia się do ochrony zasobów naturalnych. Dlatego nie wyrzucaj starych urządzeń elektrycznych i elektronicznych razem z odpadami domowymi.