SALE: use coupon code PORTO to save 30%

Be the First to Know

Sign up for newsletter today.

0szt.

Nie masz przedmiotów w koszyku.

Product was successfully added to your shopping cart.

Montaż zadaszenia aluminiowego

01. Przygotowania i narzędzia pracy

Nim zostanie rozpoczęty montaż zadaszenia, należy zadbać o kilka istotnych spraw. Niezbędne stają się narzędzia, które posłużą przy budowie oraz materiały, które zapewnią bezpieczne wznoszenie zabudowy. Wszelkie narzędzia montażowe powinny być możliwie najlepszej jakości, aby zapewnić pewność i trwałość budowanemu zadaszeniu. Przydadzą się tutaj takie narzędzia jak:

 • Nożyk tapicerski lub scyzoryk
 • Wiertło (5mm)
 • Otwornica (32 lub 34 mm do oprawek LED oraz 82 mm do rynien)
 • Piłka do metalu
 • Pistolet z dobrej jakości silikonem
 • Ołówek
 • Młotek
 • Kliny drewniane
 • Podpory montażowe x2 (w zależności od szerokości zadaszenia mogą być wymagane 4 i więcej)
 • Łopata
 • Poziomica
 • Śruby i kołki montażowe

Narzędzia to nie wszystko

Jednakowo istotna jest pogoda. Biorąc pod uwagę fakt, że zadaszenie będzie dostawiane do już istniejących budynków lub w formie wolnostojącej, należy odpowiednio dobrać dzień w którym nie wystąpią opady deszczu. Drugim istotnym argumentem dobrania pogody do montażu są używane narzędzia elektryczne, które mogą zostać uszkodzone lub zniszczone przez warunki atmosferyczne.

Ze względu na rozszerzalność cieplną niektórych materiałów, warto również zwrócić uwagę na nasłonecznienie i temperaturę. Warunki takie nie będą miały istotnego wpływu na małe zadaszenia, które montuje się stosunkowo szybko. W pewnych jednak okolicznościach, gdy szerokość „po ścianie” w serii zadaszeń Legend może wynosić nawet 15 metrów instalacja zostaje rozłożona w czasie. Co za tym idzie precyzja docinania i dopasowania elementów do siebie może zostać zachwiana.

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Każde zadaszenie zostaje dostarczone z pewną zakładką wymiaru, co oznacza że poszczególne elementy będzie trzeba dociąć. Zabieg ten jest stosowany, by jak najlepiej dopasować wznoszone zabudowanie do miejsca montażu. Przy przycinaniu elementów należy zachować najwyższą ostrożność i postępować zgodnie z dołączoną instrukcją montażu oraz przepisami bhp.

02. Montaż krok po kroku

Do każdego zestawu zadaszenia, ogrodów zimowych czy konstrukcji wolnostojących zawsze dołączona jest szczegółowa instrukcja montażu wybranej zabudowy. Taki podręcznik użytkownika zawsze warto zachować na przyszłość. Przyda się szczególnie wtedy, gdy wzniesiona konstrukcja będzie rozbudowywana w przyszłości. Warto również dokładnie przeczytać podręcznik przed rozpoczęciem montażu, pozwoli to uniknąć pomyłek podczas instalacji, ale również szczegółowo przedstawi zawartość zestawu.

Rozpakowywanie elementów konstrukcyjnych - Alugardens.com

Na początek trzeba wszystko rozpakować. Należy to robić ostrożnie i uważnie, by nie uszkodzić zawartości. Niektóre z elementów jak na przykład panele poliwęglanowe są dodatkowo pokryte folią zabezpieczającą, która całkowicie usuwa się dopiero po kompletnym montażu zadaszenia. Wszelkie opakowania oraz folie zabezpieczające należy w odpowiedni sposób do lokalnych przepisów utylizować.

Oparcie dachu

Poziomowanie profilu przedniego za pomocą poziomicy - Alugardens.com

Pierwszy krok dla zadaszeń dostawnych stanowi umieszczenie profilu ściennego, na którym będzie się opierać konstrukcja. Profil powinien zostać zamontowany na odpowiedniej wysokości. Przy wysokości filarów równej 210 cm, umiejscowienie profilu ściennego powinno zapewnić optymalny spad dachu około 8 stopni, czyli 14 cm na każdy metr głębokości zadaszenia. Dlaczego akurat takie wartości? Profil powinien zostać odpowiednio wypoziomowany, a ewentualne nierówności na ścianie wyrównane taśmą kompensacyjną.

Wiercenie otworów na spust rynny - Alugardens.com

Kolejny etap obejmuje przygotowanie rynny będącej jednocześnie przednią belką nośną. Najpierw należy wywiercić otwór odpływu 82 mm i umieścić w nim stoper liści. W zależności od sposobu odprowadzania wody w zadaszeniu – zewnętrznym lub wewnątrz filaru przedniego, otwór będzie wiercony z odpowiednim przesunięciem – do filaru lub do podczepianej rynny. Następnie do rynny montuje się zaślepki profilu i całość – razem ze stoperem – uszczelnia. Tak przygotowaną rynnę należy umieścić na podporach montażowych na odpowiedniej wysokości oraz odległości od ściany.

Mocowanie uszczelek w rowkach - Alugardens.com

Następną pozycją na liście montażowej będą uszczelki, które zgodnie z instrukcją należy umieścić w krokwiach wewnętrznych i bocznych, profilach maskujących oraz pokrywach domykających. Uszczelki należy montować z zapasem zapewniającym lepszy docisk poszycia do konstrukcji dachu. Jeśli z zabudowie ma być montowane oświetlenie LED, należy przed montażem krokwi w konstrukcji nawiercić w nich otwory i przeciągnąć kable. Kabli nie powinno się zanadto przycinać i należy zostawić zapas po około 10-15 cm przy każdym otworze. Ułatwi to później montaż i w razie awarii pozostawi ilość przewodu którą można manipulować.

Od podłogi aż po dach

Gdy profil ścienny jest już odpowiednio umiejscowiony i zakotwiczony w ścianie, a rynna ustawiona na odpowiedniej wysokości i odległości od ściany można rozpocząć etap kompletnego montażu dachu.

Uszczelnianie połączenia z elewacją - Alugardens.com

Pierwszym krokiem jest zabezpieczenie miejsca styku profilu naściennego ze ścianą. Posłużyć temu mogą wszelkiego rodzaju uszczelniaczew tubie, również silikonowe. W przypadku, gdy na ścianie zostało wcześniej zamontowane ocieplenie budynku, do uszczelnienia będą potrzebne bardziej inwazyjne środki w postaci mas bitumicznych i podobnych.

Montaż krokwi bocznych w zadaszeniu aluminiowym - Alugardens.com

Po uszczelnieniu na wcześniej przygotowanych podporach stawiamy belkę przednią. Teraz można rozpocząć montaż krokwi bocznych. Po ustaleniu odległości pomiędzy skrajnymi krokwiami należy sprawdzić czy zachowane zostały wszystkie kąty pomiędzy belkami dachu. W przypadku dachu prostokątnego po 90 stopni w każdym rogu, w przypadku narożnych – odpowiednio do wybranej wersji narożnika.

Mocowanie podpór zadaszenia aluminiowego - Alugardens.com

Kiedy szkielet dachu jest gotowy czas przejść do filarów i ich montażu. W zależności od wybranego wariantu odprowadzania wody – wewnątrz profilu lub zewnętrznie, oraz podłoża na którym będzie kotwiczone zadaszenie sposób montażu się zmienia.Jeżeli woda z rynny ma być odprowadzana do gruntu, należy przygotować odpowiedni fundament lub wkopać gotowy. Następnie od razu można go podłączyć do przygotowanej wcześnie infrastruktury. Jeżeli woda ma być odprowadzana przez bok słupa, w dolnej jego części należy wywiercić otwór o średnicy 83 mm.Jeśli zadaszenie montowane jest na posadzce, stopach betonowych lub ławie fundamentowej należy użyć zestawów kotw stalowych wpuszczanych w filary. Wysoki wpust w filary oraz dopasowanie przekroju profilu do przekroju filarów sprawia, że zadaszenie będzie odpowiednio usztywnione oraz doskonale przytwierdzone do podłoża.Gdy filary montowane są w gruncie należy wykopać otwory na fundamenty o wymiarach głębokość 45 cm oraz przekrój 10 cm dla fundamentów płaskich, dla fundamentu w odpływem na minimalną głębokość 30 cm oraz przekrój 23 cm. Fundamenty bez odpływu należy do połowy wsunąć w podpory i następnie przykręcić.

Prawidłowy montaż fundamentów betonowych z odpływem deszczówki - Alugardens.com

Fundamenty z odpływem umieścić w gruncie, a następnie nałożyć na górną część odpływu tulejkę za pomocą której będzie instalowana wewnętrzna rurka odprowadzania wody. Rurkę dociąć na odpowiednią wysokość i tak pozostawić do instalacji.

Dopasowanie pozostałych podpór - Alugardens.com

Kolejny etap to docięcie profili filarów na odpowiednią wysokość. W filarze odpowiedzialnym za odprowadzanie wody umieścić dociętą wcześniej rurę, a następnie połączyć ją z jednej strony z fundamentem, z drugiej do stopera liści.

Poszycie dachu

Nadszedł czas na montaż płyt poszycia. Instalację rozpoczyna położenie krokwi wewnętrznych, które ustalą ostateczną szerokość układanych płyt. Należy pamiętać, że w zależności od wybranego na poszycie materiału maksymalna szerokość może uniemożliwić montaż w dachu jeśli krokwie zostaną ułożone zbyt daleko od siebie. Płyty dostarczane są docięte na wymiar.

Montaż oświetlenia LED - Alugardens.com

Przed rozpoczęciem montażu płyt należy zająć się oświetleniem – jeśli taka opcja została wybrana. Przewody oraz transformator najlepiej umieścić wewnątrz profili i przykryć je profilami maskującymi. Do oświetlenia należy również wcześniej doprowadzić źródło zasilania. Tuż przed montażem pozostałych krowi umieścić oprawki LED we wcześniej przygotowanych gniazdach, od razu je podłączając do transformatora. Po zamontowaniu krokwi powinno się założyć wewnętrzne profile maskujące. Po ich instalacji można przejść do zakładania poszycia dachu.

Uszczelnianie płyt poliwęglanowych taśmami - paroprzepuszczalną i pyłoszczelną - Alugardens.com

W przypadku szklanego poszycia dachu, dociętą już taflę wystarczy umieścić na uszczelkach krokwi. Montując płyty poliwęglanowe należy na początek odwinąć od każdej krawędzi po 5 cm folii zabezpieczającej. Następnie płytę okleić taśmami zabezpieczającymi. Od strony rynny taśmą paroszczelną, do strony profilu naściennego przeciwpyłową. Dalej na przednią część płyty i taśmę paroszczelną założyć profil F-kształtny i zamocować w rynnie. Taśmy zabezpieczają nie tylko przed dostawaniem się pary do komór płyty, ale również insektów, grzybów, kurzu oraz innych zabrudzeń. Podobnie postępować ze wszystkimi kolejnymi płytami.

 Mocowanie paneli szklanych lub poliwęglanowych - Alugardens.com

Poszycie dachu powinno być układane płytami po kolei od jednej strony zadaszenia do drugiej. Ułatwi to ewentualne dopasowanie szerokości kolejnych fragmentów poszycia dachu do odległości między krokwiami.

Mocowanie profili dociskowych i maskujących - Alugardens.com

Następnie należy umieścić uszczelkę leżącą pomiędzy każdą z nałożonych tafli poszycia a profilem ściennym. W dalszej kolejności panele przykryć profilami maskującymi wierzchnimi oraz bocznymi. Zastosowanie l- oraz u-kształtnych ograniczników sprawi, że płyty zostaną trwale unieruchomione. Na koniec montażu dachu przychodzą zaślepienia profili. Po przymocowaniu idealnie maskują wszelkie montażowe łączenia belek oraz dodatkowo zabezpieczają przed dostawaniem się w elementy konstrukcyjne brudu, wody oraz insektów. Ostatnią rzeczą niezbędną do oddania budowy jest usunięcie pozostałej na poliwęglanowym dachu folii zabezpieczającej.

Wszystko gotowe

Tak naszykowane zadaszenie jest gotowe do użytku. Aby służyło przez lata w niezmienionej formie należy jednak odpowiednio o nie zadbać i we właściwy sposób użytkować. Wszelkie potrzebne informacje można znaleźć w podręczniku użytkownika oraz w osobnym artykule 05. Konserwacja i bezpieczeństwo użytkowania. We wskazanym artykule można znaleźć dodatkowe wskazówki oraz pewne „sztuczki” dotyczące konserwacji jakich nie znajdzie się w instrukcji obsługi użytkownika.

Gotowe zadaszenie tarasu - Alugardens.com