SALE: use coupon code PORTO to save 30%

Be the First to Know

Sign up for newsletter today.

0szt.

Nie masz przedmiotów w koszyku.

Product was successfully added to your shopping cart.

Materiały użyte do budowy konstrukcji

Jak najprościej opisać zadaszenie aluminiowe?

Konstrukcja wykonana z profili aluminiowych wyposażona w dach z poliwęglanu komorowego lub szkła bezpiecznego i przytwierdzona na stałe do podłoża za pomocą betonowych fundamentów oraz stalowych kotw. Zadaszenie może być otwarte lub posiadać system ścian i okien tworzący z zadaszenia ogród zimowy.

Poszczególne materiały użyte do konstrukcji odznaczają się jednak różnymi właściwościami, co przekłada się na późniejsze użytkowanie. Opisywane tutaj elementy ułatwiają również konserwację oraz późniejszą utylizację wszelkich składowych zabudowy. Więcej informacji można uzyskać w osobnym artykule: Konserwacja i bezpieczeństwo użytkowania.

Aluminium

Bez względu na rodzaj konstrukcji oraz wersję wybranego zadaszenia, do naszych konstrukcji zawsze używane jest wzmacniane profile aluminiowe najwyższej jakości. Każdy użyta element zarówno nośny, jak również maskujący ma minimalną grubość ścianki 2,4 mm co zapewnia odpowiednią stabilność i wytrzymałość. Gdy wznoszona zabudowa ma większe wymagania i przenosi dodatkowe obciążenie jak to mam miejsce w przypadku zadaszeń serii Superior, filary oraz krokwie zostają wyposażone w dodatkowe usprawnienia w postaci złożenia dwóch wzmocnionych profili. Natomiast rynna, będąca jednocześnie belką nośną zostaje wyposażona w podwójną ściankę o grubości 3 mm.

Profile aluminiowe, krokiew środkowa wzmocniona, rynna, krokiew mocna wzmocniona - Alugardens.com

Każdy z profili konstrukcyjnych, elementów dekoracyjnych oraz maskujących zawsze malowany techniką proszkową. Chcąc zabezpieczyć elementy aluminiowe docinane podczas montażu oraz wszelkie wtedy powstałe uszkodzenia można użyć specjalnych markerów z farbą awierających kolor, którym pomalowana jest konstrukcja. Taki marker można również zachować na przyszłość i należycie zadbać o każde możliwe zadrapanie, które może powstać.

Szkło bezpieczne VSG 44.2

Szkło bezpieczne powstaje na skutek trwałego sklejenia dwóch lub więcej powierzchni za pomocą laminatu foliowego. VSG pochodzi od niemieckiego Verbund Sicherheits Glas, co oznacza dosłownie Laminowane Szkło Bezpieczne. Z definicji cyfry przed kropką oznaczają ilość oraz grubość warstw szklanych, natomiast po kropce ilość warstw laminatu o grubości 0.38mm. Stąd VSG 44.2 oznaczają dwie tafle szklane sklejone dwoma warstwami laminatu, dające grubość wyjściową 8.76mm.

Szkło bezpieczne VSG na zadaszenie tarasu - Alugardens.com

Szkło bezpieczne 44.2 przy stosowanych przez nas szerokościach wytrzymałością na nacisk do 65 kg/m2. Jednak w przeciwieństwie do zwykłego szkła laminat utrzymuje odłamki szklane w przypadku pęknięcia lub rozbicia szyby. W ten sposób zmniejsza się ryzyko zranienia ludzi czy uszkodzenia mienia znajdującego się w pobliżu.

Zaletą VSG jest idealna przejrzystość tafli. Zmniejszenie ilości światła pod zadaszeniem można pozostawić płycie z laminatem ze wzorem szronu, szkłu przeciwsłonecznemu Super Stopsol z działaniem podobnym lub zastosować jedną z dostępnych markiz oraz ekranów pionowych.

Szkło hartowane

Szkło hartowane charakteryzuje się 5- do 7-krotnie większą wytrzymałością od zwykłego szkła bezpiecznego. Wadą jest jednak, że wszelkich prac związanych z obróbką szkła należy dokonać przed procesem hartowania. Wewnętrzne naprężenia uzyskane dzięki hartowaniu sprawia, że jakiekolwiek wiercenie czy docinanie płyty może spowodować całkowite jej zniszczenie. Dodatkowym walorem jest niezwykłe wysoka odporność na duże i gwałtowne różnice temperatur. Dzięki temu zadaszenia z elementami ze szkła hartowanego, takiego systemy ścian przesuwnych można śmiało stosować w aranżacjach ogrodów zimowych.

Szkło hartowane VSG używane w ścianach przesuwnych - Alugardens.com

Używane do naszych konstrukcji szkło hartowane to tak zwane szkło ESG. Oznacza to, że w przypadku uszkodzenia tafli powierzchnia rozpadnie się na tysiące nieostrych odłamków, uniemożliwiając zranienie osób w pobliżu.

Poliwęglan komorowy

Poliwęglan komorowy to wyjątkowo trwały i wytrzymały materiał, który swoimi parametrami dorównuje, a często przewyższa cechy szkła. Wewnętrzne komory zapewniają niezwykłą izolację termiczną. Prawidłowo zabezpieczona i zamontowana płyta posiada dużo lepsze właściwości izotermiczne od szkła bezpiecznego. W przeciwieństwie jednak do szkła, poliwęglan ma tylko częściową przepuszczalność światła, która w dużej mierze zależy od rodzaju, gęstości ułożenia komór oraz barwy płyty. Atutem płyt z poliwęglanu komorowego jest posiadanie warstwy foli ochronnej, która w 100% pochłania promieniowanie UV.

Poliwęglan komorowy - typy podstawowe, przejrzysty i mleczny - Alugardens.com

Podstawowa płyta dostępna jest w kolorze mlecznym lub bezbarwna. Opcją dodatkową są płyty z powierzchnią odbijającą promieniowanie cieplne: przezroczysty IR-Clear, mlecznym IQ-Relax - dodatkowo zmiękczający światło, IR-Anthracite - przyciemniający światło oraz dodatkowy wariant z ultra-przejrzystą powierzchnią Extra Clear.

Elementy stalowe i betonowe

Wszelkiego rodzaju kotwy montażowe wyposażone są w wysoki wypust dopasowany kształtem do wewnętrznych wymiarów filarów zadaszenia oraz szeroką stopę z otworami do montażu. Taki zabieg pozwala usztywnić każdą wznoszoną konstrukcję zadaszenia aluminiowego oraz zapewnić solidny i pewny chwyt w posadzce lub do fundamentów. Trwałość elementów montażowych zapewnia antykorozyjna powłoka cynku.

Kotwy stalowe i fundamenty betonowe z odpływem i bez odpływu do mocowania podpór - Alugardens.com

Jeśli natomiast na miejscu montażu nie ma ani płyty betonowej, ani elementów ławy fundamentowej, zawsze można sięgnąć po gotowe fundamenty dostępne w dwóch wersjach: podstawowej prostej oraz wyposażonej w odpływ. Fundamenty proste mocuje się do połowy we wnętrzu filara, pozostałą część mocuje się w gruncie. W przypadku fundamentu z odpływem w grunt wkopuje się jedynie fragment betonowy, do którego należy przyłączyć infrastrukturę odprowadzenia wody. Wystająca z gruntu część mocuje się w filarze i łączy rurą odpływową z rynną.